SKU: ITR27130
The Kingspan TR27 Thermaroof Roof Insulation Board 1200 x 600 x 130mm (L x W x T) is a high performance flat roof insulation for use on roofs waterproofed with fully adhered single-ply, partially bonded built-up felt, mastic asphalt or cold liquid applied waterproofing. Compatible with most green roof systems, Thermaroof TR27 is easy to handle and install and ideal for both new build and refurbishment projects.
Features & benefits
- Amongst the more thermally efficient insulation products for flat roofs
- Fully compatible with most bitumen based and mastic asphalt waterproofing systems
- Compatible with most green roof systems
- Thermal conductivity of: 0.027 W/mK (insulant thickness < 80 mm), 0.025 W/mK (insulant thickness 80 - 119 mm), 0.024 W/mK (insulant thickness = 120 mm)
- Euroclass rating of F
IDITR27130
Insulation > Multi Application Insulation > Rigid Board Insulation > Kingspan TR27 Thermaroof Roof Insulation Board 1.2m x 600 x 130mm Pack of 3
Features & benefits
- Euroclass rating of F
Specifications
| Product Name | Kingspan TR27 Thermaroof Roof Insulation Board 1.2m x 600 x 130mm Pack of 3 |
| Brand | Kingspan |
| Manufacturer Name | Kingspan Group |
| Manufacturer Part Number | ITR27130 |
| Compliance Approvals | BS EN ISO 14001 |
| Warranty Period | 40 years |
| Materials | Polyisocyanurate |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | PIR Insulation Board |
| Application | External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Ireland |
| Finish | Mineral glass coated |
| Coverage | 8.64 m2 |
| Product Width | 600 mm |
| Product Weight | 4.04 kg/m2 |
| Product Length | 1200 mm |
| Thickness | 130 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Thermal Conductivity | 0.024 W/mK |