SKU: ITW50100
The Kingspan TW50 Thermawall Cavity Wall Insulation Board 1200 x 450 x 100mm (L x W x T) is a high performance cavity wall insulation with a thermal conductivity of 0.022 W/mK. Thermawall TW50 insulation boards are easy to cut and handle, ensuring an efficient installation process. They are available in a range of thicknesses.
Features & benefits
- Amongst the more thermally efficient cavity wall insulation products
- Clear cavity is maintained - resists moisture penetration
- Low emissivity foil facings significantly increase the thermal resistance of the cavity
- Meets NHBC technical requirements when used with a 50mm residual cavity
- Easy to cut and work around awkward details
- Thermal conductivity of 0.022 W/mK
- Euroclass rating of F
IDITW50100
Insulation > Multi Application Insulation > Rigid Board Insulation > Kingspan TW50 Thermawall Cavity Wall Insulation Board 1.2m x 450 x 100mm Pack of 5
Features & benefits
- Euroclass rating of F
Specifications
| Product Name | Kingspan TW50 Thermawall Cavity Wall Insulation Board 1.2m x 450 x 100mm Pack of 5 |
| Brand | Kingspan |
| Manufacturer Name | Kingspan Group |
| Manufacturer Part Number | ITW50100 |
| Compliance Approvals | BS EN ISO 14001 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polyisocyanurate |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Cavity Boards |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 5 |
| Finish | Low emissivity composite foil |
| Coverage | 2.72 m2 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 450 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Thickness | 100 mm |