SKU: ITR26120
The Kingspan TR26 Thermaroof Roof Insulation Board 2400 x 1200 x 120mm (L x W x T) is a high performance PIR insulation board for flat roofs, offering a thermal conductivity of 0.022 W/mK. It is fully compatible with most mechanically fixed single-ply waterproofing systems and green roof systems. Suitable for both new build and refurbishment projects, Thermaroof TR26 is easy to handle and install. Its installation technique makes it an ideal flat roof insulation solution for fast track building programmes.
Features & benefits
- Amongst the more thermally efficient insulation products for flat roofs
- Suitable for use with most mechanically fixed single-ply waterproofing systems
- Compatible with most green roof systems
- Installation technique is suitable for fast track building programmes
- Thermal conductivity of 0.022 W/Mk
- Euroclass rating of F
IDITR26120
Insulation > Multi Application Insulation > Rigid Board Insulation > Kingspan TR26 Thermaroof Roof Insulation Board 2.4 x 1.2m x 120mm Pack of 2
Features & benefits
- Euroclass rating of F
Specifications
| Product Name | Kingspan TR26 Thermaroof Roof Insulation Board 2.4 x 1.2m x 120mm Pack of 2 |
| Brand | Kingspan |
| Manufacturer Name | Kingspan Group |
| Manufacturer Part Number | ITR26120 |
| Compliance Approvals | BS EN ISO 14001 |
| Warranty Period | 40 years |
| Materials | Polyisocyanurate |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | PIR Insulation Board |
| Application | Interior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Ireland |
| Finish | Composite foil |
| Coverage | 5.76 m2 |
| Product Width | 1200 mm |
| Product Weight | 4.04 kg/m2 |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 120 mm |
| Moisture Resistant | Yes |
| Thermal Conductivity | 0.022 W/mK |